• História školy

• "Snina je baštou východného Slovenska. Práve preto, že leží v poslednom kúte Československej republiky, bolo nutné, aby tu bola zriadená meštianka, v ktorej by sa slovenská mládež vzdelávala a najmä v spisovnom jazyku utvrdzovala. Ako všade na východnom Slovensku, tak aj v Snine sú veľké ťažkosti so spisovnou slovenčinou, lebo ľud rozpráva stále len svojím nárečím - zemplinčinou. Preto bolo žiaduce založiť tu meštiansku školu."
                      Týmito slovami začína prvá zachovaná kronika Základnej školy P. O. Hviezdoslava, Snina. Kronika patrila jej predchodkyni, Meštianskej škole v Snine, ktorá bola zriadená v roku 1933. Škola spočiatku nemala vlastnú budovu, preto bola umiestnená v prenajatých domoch a niekoľko rokov aj na tunajšej píle, "ktorej nezdravé miestnosti vôbec nezodpovedaly požiadavkám školskej hygieny." (Citát z kroniky)
                     Ťažko si tiež predstaviť hlučnejšie prostredie v ktorom by mohla byť škola umiestnená. Učitelia školy na čele s prvým riaditeľom Vojtechom Mikom museli mať hlasy ako lodné sirény, aby mohli konkurovať gátrom píly. V roku 1937 sa začalo so stavbou jednoposchodovej modernej budovy školy, ktorá mala byť dokončená v roku 1944. Ako vidieť, ani v tých časoch sa školy nestavali závratnou rýchlosťou.
                     Takmer dokončená budova školy bola pri prechode frontu v októbri 1944 zasiahnutá bombou. Poškodená novostavba školy bola dostavaná až k 1. septembru 1948 po jedenástich rokoch úspešného budovania, keď už museli pristúpiť i k takým krokom ako je "úradný zátvor školy z nevyhovujúcich zdravotných dôvodov" na jeden mesiac, aby bola konečne dokončená.
                     Počas vojnových udalostí na jeseň roku 1944 bola navyše celkom zničená aj stará budova, v ktorej bola škola umiestnená. Pritom bola zničená aj obsažná kronika školy. Novú kroniku začala v roku 1945 písať Anna Argajová, definitívna učiteľka a od tých čias sú zapísané v kronikách všetky významné udalosti zo života školy.