• Inovácia obsahu a metód

• Popis projektu

Projekt s podporou EÚ - Operačný program Vzdelávanie

„Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu a Štátneho rozpočtu SR“

Názov projektu: Inovácia obsahu a metód vzdelávania na ZŠ P.O. Hviezdoslava

ITMS kód projektu: 26110130406                                                                                                   Doba realizácie projektu: 8/2012 – 7/2014

Popis projektu Inovácia obsahu a metód vzdelávania na ZŠ P.O. Hviezdoslava

Východisková situácia

V súčasnosti na školách prevláda memorovanie vedomostí, potláča sa tvorivosť, samostatnosť žiakov, prevláda formálnosť vyučovania s hlavne slovným výkladom a dominanciou učiteľa. Tento stav je nevyhovujúci z hľadiska potrieb žiakov i pedagógov a vyvoláva určité prekážky v uplatnení inovatívnych trendov vyučovania. Posledných niekoľko rokov sa intenzívne diskutuje v spoločnosti o potrebe zmeny vzdelávania. Do popredia sa má dostať tvorivosť, samostatnosť žiaka, diferencovanosť vyučovacieho procesu, určitá voľnosť učebného plánu. Je nevyhnutné vyučovať dynamicky, v korelácii s aktuálnou globálnou problematikou, pretože klasická škola so statickým ponímaním vyučovania nemotivuje žiakov, ani nevytvára požadované reflexie interiorizované v postojoch. Z tohto dôvodu sme privítali možnosť spracovať projekt s názvom Inovácia obsahu a metód vzdelávania na ZŠ P.O. Hviezdoslava, ktorý je založený na zavádzaní nových metód a foriem vzdelávania s využitm IKT, rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, ale sústreďuje sa aj na ďalšie vzdelávanie učiteľov, ktoré je zamerané na rozvoj ich osobností, psychosociálnych a jazykových zručností.

Situácia po ukončení realizácie aktivít projektu

Kvalitný vzdelávací proces a špecifický školský vzdelávací program vyžaduje dostatočnú podporu vo vybavení učební modernými učebnými pomôckami a školiacim materiálom odpovedajúcim súčasnej modernej dobe. Vyššie využitie multimédií a počítačov umožňuje prejsť od výkladu za pomoci kriedy a tabule a nutnej predstavivosti k efektívnejším formám vzdelávania. Realizácia aktivít predkladaného projektu umožní dnešný stav opotrebovaných a morálne zastaraných didaktických nástrojov a absencie učebných pomôcok nahradiť vhodnými podmienkami na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, praktických zručností a IKT schopností. Za účelom ich ľahšieho uplatnenia sa v ďalšom vzdelávaní a vo vedomostnej spoločnosti. Zároveň umožní učiteľom ich ďalšie vzdelávanie a aplikáciu moderných vzdelávacích postupov.

Udržateľnosť výsledkov projekt

Pokračovanie v intenciách projektu sa predpokladá aj po ukončení realizácie jeho nosných aktivít. Úspešným zavŕšením projektu totiž budú zavedené riadiace a odborné štruktúry, ktoré budú schopné pokračovať v realizácií hlavných aktivít a ďalšom rozvoji vzdelávania aj po ukončení financovania zo zdrojov EÚ. Zavedený program sa stane integrálnou súčasťou vzdelávacieho procesu našej školy, čo prispeje k jej ďalšiemu rozvoju a kontinuálnemu zvyšovaniu úrovne kvality. Vzhľadom na charakter projektu si pokračovanie jeho aktivít po ukončení financovania zo zdrojov EÚ nevyžiada ďalšie dodatočné finančné zdroje a preto bude jeho finančná udržateľnosť zabezpečená z bežných prevádzkových zdrojov.