• Inovácia obsahu a metód

• Aktivita projektu č.1

Projekt s podporou EÚ - Operačný program Vzdelávani

„Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný

z Európskeho sociálneho fondu a Štátneho rozpočtu SR“

Názov projektu: Inovácia obsahu a metód vzdelávania na ZŠ P.O. Hviezdoslava

ITMS kód projektu: 26110130406

(Aktivita projektu č.1)

Cieľom projektu Inovácia obsahu a metód vzdelávania na ZŠ P.O. Hviezdoslava je zavádzanie inovatívnych foriem a metód do výučby, rozvíjanie kľúčových kompetencií a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Na jeho dosiahnutie je dôležitá úspešná realizácia troch aktivít projektu.

Názov aktivity č.1:

Tvorba a inovácia vzdelávacích programov, príprava vzdelávacích programov, príprava pedagogických materiálov.

Cieľ aktivity:

Uplatnenie získaných vedomostí o možnostiach nasadenia moderných učebných pomôcok a materiálov do vyučovacieho procesu, overenie vytvorených pedagogicko-didaktických materiálov.

Termín realizácie aktivity:

August 2012 – júl 2014

Popis aktivity:

- tvorba pedagogicko-didaktických materiálov pedagogickými zamestnancami školy: tematické výchovno-vzdelávacie plány jednotlivých predmetov, ako aj metodík výučby a pracovných materiálov k využitiu moderných učebných materiálov a didaktických pomôcok vo vyučovaní jednotlivých predmetov ŠkVP,

- výber a obstaranie vhodných pedagogicko-didaktických materiálov z externých zdrojov,

- overovanie vhodnosti vytvorených, či obstaraných pedagogicko-didaktických materiálov vo vyučovacom procese,

- zapracovanie skúseností z prvotného nasadenia a úprava pedagogicko-didaktických materiálov.

Metodo-lógia aktivity:

Inovované predmety: matematika, slovenský jazyk a literatúra, nemecký jazyk, anglický jazyk a Mladý záchranár vo vybraných ročníkoch.

Tvorba uvedených materiálov bude prebiehať počas doby realizácie projektu s výstupmi prerokovanými počas pravidelných stretnutí projektového tímu, na ktorých odborní garanti pripravia a následne vyhodnotia konkrétne vyučovacie hodiny odučené na základe inovovaných učebných metód a postupov.

Vhodnosť vypracovaných materiálov a využiteľnosť navrhovaných postupov sa následne overí na jednotlivých vyučovacích hodinách. Skúsenosti z vyučovania podľa nových materiálov sa využijú pri konečných úpravách učebných osnov a tematických výchovno-vzdelávacích plánov.

Cieľová skupina:

Žiaci a pedagogickí zamestnanci ZŠ P.O. Hviezdoslava Snina.

Výstupy aktivity:

- inovované pedagogicko-didaktické materiály:  tematické výchovno-vzdelávacie plány pre jednotlivé predmety a metodické príručky výučby,

- overenie formy, metodiky a časového rámca, ako aj obsahu inovatívnych prvkov vzdelávania,

- podnety na zmeny a doplnky ŠkVP.